środa, 16 maja 2018

Historyczna pasmanteria

Wiecie, po co się jeździ na imprezy historyczne? Poza niewątpliwymi walorami edukacyjnymi takie spotkania bywają świetnym źródłem robótkowych gadżetów, raczej nieosiągalnych w zwykłej pasmanterii. Nawet na niewielkich imprezach zdarzają się kramy z rozmaitymi cudawiankami, a jeśli jest to duży i popularny turniej rycerski, lepiej uważać na zawartość portfela ;)

Zobaczcie, co w ostatnim tygodniu przywiozłam z turnieju w Czersku:

bardko, tabliczki tkackie, koralikiNie należę do grona rekonstruktorów, ale rękodzielnicze akcesoria zawsze przyciągają mnie jak magnes ;) Żałuję, że nie było mnie tym razem stać na wrzeciono, ale co się odwlecze...

Wracając do zakupów, bo pewnie nie dla każdego ich przeznaczenie jest jasne:
u góry mamy bardko, czyli proste narzędzie służące do tkania krajek. Moja zdobycz ma już robótkę zaczętą przez sprzedawcę, wystarczy tylko rozpiąć nici między sobą, a czymkolwiek stabilnym, do czego da się je przywiązać, i można brać się za robotę.

Po lewej stronie u dołu widzicie tabliczki tkackie. Dawno temu na pikniku w mojej wsi rekonstruktorzy nie potrafili powiedzieć, jak się tego używa. Jedyne, co wiedzieli, to to, że jest to "trudne". Spędziłam wtedy miły wieczór z tabliczkami własnoręcznie wyciętymi z tektury i opanowałam podstawy techniki. Aż tak trudno, jak się wydawało miłym ludziom, nie jest, ale wykonanie skomplikowanych wzorów wymaga wprawy i sporo czasu, więc nie dziwcie się cenom gotowych prac.

Co jeszcze? Cudne ceramiczne koraliki :) Nie wiem jeszcze, do czego je wykorzystam, i w sumie żałuję, że nie kupiłam więcej ;)

Oczywiście atrakcji było znacznie więcej: ręcznie robione igły, wrzeciona, ciekawe nici i wełna, gotowe krajki, biżuteria, tkaniny do szycia historycznych strojów, ceramika, szkło, gotowe ubrania, a dla najmłodszych przebrania i cała drewniana zbrojownia.

Jeden z kramów, jak na średniowiecze przystało, był obsługiwany przez średniowieczny terminal płatniczy z haftowaną reklamą ;)

haftowany znak visa mastercard

 A to wszystko było oczywiście tu:


To co- spotykamy się na następnej imprezie?

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Szablon stworzony z przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.